Zlatá mince - Australian Nugget

Zlatá investiční mince Australia Gold Nugget, dnes také známá jako Australian Gold Kangaroo, patří mezi nejznámější a nejrozšířenější zlaté investiční mince. Již od roku 1986 jej razí mincovna v Perthu (Perth Mint) a to hned v několika velikostech: 1/20 Oz, 1/10 Oz, 1/4 Oz, 1/2 Oz, 1 Oz, 2 Oz, 10 Oz a 1 kg; všechny o ryzosti .9999 (24K).

Na všech verzích je na líci vyveden portrét královny Alžběty II. (autor Ian Rank-Broadley), na rubu je pak vyobrazen klokan (provedení se každý rok mění).
Od roku 1986 do roku 1989, se však na rubu těchto mincí vyskytovaly reprodukce různých australských zlatých nugetů. Až v roce 1989, při ražbě proof edice, byl obrázek změněn na klokana - symbol Austrálie.

V roce 1991 byla zavedena ražba mincí o velikostech 2 Oz, 10 Oz a 1 kg - tyto mince patří k největším, které byly kdy raženy. Na rozdíl od zlatých mincí nižší hodnoty u těchto zůstává rubový motiv každý rok stejný (klokan rudý).

Pro laiky je ještě vhodné poznamenat, že se tyto mince mohou plést s později vydanými mincemi ze série "The Australian Lunar Gold". Obě razí Mincovna v Perthu, obě mají ryzost .9999, nicméně mince ze série lunárního kalendáře neobsahují na rubu motiv klokana, ale zvířat z čínského lunárního kalendáře.

Více informací: Wikipedia