O zlatu obecně

Zlaté nugety
Zlaté nugety
Zlato (Aurum, značka Au) je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako měnová záruka při emisích bankovek. Zlato a mince z něj ražené byly také po tisíciletí rozšířeným platidlem. Už ve starém Sumeru se ceny všech věcí počítaly na zlato, stříbro a obilniny.
V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněna jeho vynikající elektrická vodivost a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.

Po dlouhou dobu sloužilo zlato uložené ve státních bankách jako zlatý standard, garantující hodnotu státem vydávaného oběživa. Po druhé světové válce význam zlata jako devizy postupně klesal a zcela tuto funkci přestalo plnit až v roce 1971.

Americká investiční mince American Eagle
Americká investiční mince American Eagle
Při obchodování se zlatem pro bankovní účely bývá zvykem označovat jeho hmotnost v trojských uncích, což je stará jednotka odpovídající 31,103 g.

Zlato je možné používat jako investiční nástroj, lze nakoupit tzv. investiční zlato, které je dle evropské legislativy osvobozeno od DPH. Investoři, kteří chtějí získat zlato do svého vlastnictví, je mohou nakoupit ve formě zlatých mincí nebo zlatých slitků (cihel, anglicky gold bars). Vynikají tím, že v malém objemu koncentrují velkou finanční hodnotu a mají často i značnou estetickou hodnotu.

Zdroj: Wikipedia